wtorek, 18 grudnia 2012

Oznaczenia prania


Ponieważ często nie "czytamy" metek,albo nie wiemy co oznaczają poszczególne symbole - dzisiaj "ściągawka "

Dzisiaj troszkę szerzej o praniu ręczników


Jak prać ręcznik



Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy znacznie przedłużyć czas użytkowania tekstyliów. Czasem wystarczy po prostu spojrzeć na metkę i ściśle stosować się do zaleceń producenta.      Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Państwu jak najdłużej cieszyć się naszymi produktami.


Pierwsze pranie
 

Powinno się wyprać nowy produkt przed jego pierwszym użyciem. Jest to podstawowa zasada nie tylko w przypadku wyrobów Greno, ale generalnie wszystkich towarów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, a zwłaszcza tych wykonanych z naturalnej bawełny. Pozwoli nam to uniknąć alergii i uczuleń, wywołanych przez środki chroniące tkaniny podczas transportu. Poza tym przed pierwszym praniem tekstylia są wrażliwsze na działanie środków chemicznych i zetknięcie chociażby z resztkami środka czyszczącego na umywalce może zakończyć się trwałym ich odbarwieniem i uszkodzeniem. Pierwsze pranie jest szczególnie ważne w przypadku ręczników i szlafroków, gdyż pozwala im osiągnąć odpowiednią miękkość i odporność na uszkodzenia. Poza tym produkty z bawełny wysokogatunkowej oraz z mikrobawełny, szczególnie te w ciemniejszych kolorach, pylą przed pierwszym praniem. Jest to naturalny proces w przypadku materiałów wysokiej jakości. Zarówno pylenie, jak i zwiększona wrażliwość na środki chemiczne całkowicie znikają po trzecim praniu.


Temperatura


Powinniśmy przestrzegać temperatury prania podanej na metce. Odpowiednia temperatura dla większości produktów oferowanych przez Greno to 40 stopni. Przyzwyczajenia niektórych osób do nastawiania ręczników na 90 stopni mogą okazać się zgubne dla tkanin wysokiej jakości. Tylko w hotelach i szpitalach, gdzie sterylność jest priorytetem, doradza się gotowanie ręczników, obrusów i pościeli. Dla tych branż Greno stworzyło jednak specjalne kolekcje produktów, dostosowane do prania w wysokich temperaturach.


Proszki i płyny


W alternatywie - proszki czy płyny - zdecydowanie powinniśmy wybierać płyny i żele do prania. Są bardziej ekologiczne i lepiej się wypłukują. W przeciwieństwie do proszków, ich resztki nie pozostają w zagnieceniach materiałów, co mogłoby spowodować uszkodzenie koloru i podrażnienia skóry. Nie należy używać do prania kolorowych ręczników proszków i żeli przeznaczonych do rzeczy białych. Tekstylia mogą bowiem blaknąć i tracić kolor. Segregujmy też prane rzeczy pod kątem kolorów, gdyż kolorowe ręczniki mogą barwić te jaśniejsze. Warto przywiązywać większą wagę do ilości płynu do płukania, który dodajemy do prania. Przedawkowanie może źle wpłynąć na tkaninę. Gdy płyn poskleja pętelki w ręczniku, włókienka przestają dobrze wchłaniać wodę. Natomiast w przypadku mikrobawełny długi i puszysty splot staje się bardzo ciężki i opada, co także zmniejsza wchłanianie wody i wydłuża wysychanie.


Wirowanie i suszenie


Nie powinniśmy wirować ręczników powyżej 1000 obrotów. Zaleca się ustawienie pralki na 700 obrotów, co znacznie wydłuży życie naszym domowym tekstyliom. Najlepiej jest równomiernie rozwiesić ręcznik zaraz po jego wypraniu. Pozostawienie go na wiele godzin w pralce może grozić zbutwieniem materiału, a przykry zapach jest wtedy wyjątkowo trudno zlikwidować. Należy również uważać na bardzo grube, mięsiste ręczniki. Po wypraniu, a nawet użyciu, powinno się je rozprostować i rozwiesić. Jeśli pozostawimy je ściśnięte na małych wieszaczkach, również może dojść do zbutwienia tkaniny. Ręczników w ciemnych i intensywnych barwach nie powiśmy suszyć na pełnym słońcu, szczególnie latem. Wystawione na intensywne promieniowanie mogą spłowieć.

wtorek, 13 listopada 2012

 

Jak dbać o ręcznik?



Pytanie banalne,odpowiemy-wystarczy go wyprać. Ale czy na pewno tylko tyle?


Ręcznik ma bezpośredni kontakt z ciałem-chcemy,żeby nie podrażniał wrażliwej już po kontakcie z kosmetykami skóry. Ale by tak było,sami musimy najpierw o niego zadbać. Wystarczy pamiętać  o kilku  prostych zasadach a ręcznik będzie nam długo służył :


PRANIE
Nie należy używać zimnej lub letniej wody w pierwszym praniu.
Powinno się unikać przepełniania pralki.
Ciemne kolory należy prać oddzielnie.
Pozostawienie wilgotnych ręczników w pralce może doprowadzić do ich trwałego odbarwienia.

DETERGENTY I PŁYNY DO PŁUKANIA
Użycie zbyt dużej ilości detergentów może spowodować, że ich pozostałości we włóknach ręcznika przyczynią się do utraty miękkości oraz kolorów ręcznika,natomiast w przypadku użycia zbyt dużej ilości płynów do płukania zmniejszy się jego możliwość absorpcji wody
Zastosowanie silniejszych detergentów jest dopuszczalne tylko w przypadku białych ręczników (które są optycznie wybielane i rozjaśniane).
Aby zwiększyć rezultaty prania, należy używać produktów do odkamieniania wody.


SUSZENIE
Suszenie na wolnym powietrza przedłuża okres użytkowania ręcznika.
Suszenie w podgrzewanych suszarniach może prowadzić do utraty miękkości ręcznika.

PYLENIE
Pylenie jest naturalnym procesem w przypadku włókien wysokogatunkowej bawełny. W celu uniknięcia tego procesu, radzimy wypranie ręczników w pralce nastawiając ją na delikatny program.

KURCZENIE
Wysokogatunkowe ręczniki wyprodukowane z najwyższej jakości miękkiej bawełny charakteryzują się naturalną kurczliwością włókien. Najlepiej rozciągnąć i wytrzepać wilgotny ręcznik, a następnie powtórzyć te czynności już po wyschnięciu ręcznika.
W celu uniknięcia efektu przegrzania włókien bawełny nie należy ustawiać suszarki na zbyt wysoką temperaturę.

WYSTAJĄCE PĘTELKI
Nie należy wyrywać wystających włókien, doradzamy ich obcinanie. Powinno się unikać prania ręczników z ubraniami, które mają zamki lub haczyki